HABER ARA


Gelişmiş Arama

Önemli Linkler

EN ÇOK OKUNANLAR

Mut İlçemizde Organize Sanayi Bölgesi neden yok?

Mut İlçemizde Organize Sanayi Bölgesi neden yok?

Tarih 23 Aralık 2014, 21:31 Editör

Organize Sanayi Bölgesi Nedir?

Organize Sanayi Bölgesi Nedir? :  Organize Sanayi Bölgeleri, sanayinin uygun görülen alanlarda yapılmasını sağlamak, kentleşmeyi yönlendirmek, çevre sorunlarını önlemek, bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanmak, imalat sanayi türlerinin belirli bir plan dahilinde yerleştirilmeleri ve geliştirilmeleri amacıyla, sınırları, tasdikli arazi parçalarının gerekli alt yapı hizmetleriyle ve ihtiyaca göre tayin edilecek sosyal tesisler ve teknoparklar ile donatılıp planlı bir şekilde ve belirli sistemler dahilinde sanayi için tahsis edilmesiyle oluşturulan ve 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu hükümlerine göre işletilen mal ve hizmet üretim bölgeleridir.

      Mut Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, artık İlçemizde organize sanayi bölgesinin kurulmasının şart olduğunu, tespitlerini ve çalışmalarını öğrendik.

 

       İlçemizin Mersin iline bağlı olduğundan ve Silifke ilçesinde bulunan  organize sanayi bölgesi henüz dolmadığından  Mut İlçemize, organize sanayi bölgesi kurulamamaktadır. Fakat Orta Ölçekli Organize Sanayi Bölgesi kurulmasın herhangi bir sakıncasının olmadığını öğrendik, buna göre;

 

    İlçemiz il merkezine uzak olması ve kalkınmada öncelikli bölge olmamasına rağmen tarım ve hayvancılık hızla gelişmektedir. Tarım ve hayvancılık sektöründe mevcut yatırımlar sorun yaşarken (zeytin ve zeytinyağında KARASU, peynirde SARISU, bulgurda KÖMÜR VE SES, hayvancılıkta KOKU-ÇEVRE KİRLİLİĞİ ) yeni yatırımcılar yatırım yapacak yer bulamamaktadır. İlçemizde yeni yatırımların yapılması ve mevcut yatırımların şehir içinden taşınması için ENDÜSTRİ BÖLGESİ  veya ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ BÖLGESİNİN kurulabilmesi için Şubat 2011 yılından bu yana MUT TSO yetkililerinin çaba sarfettiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

 

İlçemizin geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Buna bağlı olarak ta ilçemizde bulunan KOBİ ve sanayi işletmeleri aşağıdaki gibidir.

 

a)     Süt ürünleri üretim tesisi ………………….…….7  adet,

b)     Sofralık zeytin ve turşu üretim tesisi…….…8  adet,

c)      Zeytin yağı üretim tesisi………………………….9  adet,

d)     Bulgur üretim tesisi……………………………….….4  adet,

e)     Mermer kesimi, üretimi tesisi………….…….….1  adet,

f)      Yem fabrikası………………………………………. ….1  adet.

 

           İlçemize yeni yatırım yapmak isteyen sanayici ve müteşebbislerin yer bulmada sıkıntı yaşamakta olduğu da gözlemler arasındadır.

 

           İlgili kurumlarla (Mut Kaymakamlığı, Mut Belediyesi, diğer STK lar) ve bakanlıkla irtibata geçen Mut TSO, aynı zamanda içimizden biri,  ilçemizin Ankara temsilcisi olan Ekonomi Bakan Yardımcısı Syn Mustafa Sever bey’e geçtiğimiz günlerde  konunun ayrıntılı bir şekilde iletildiğini söylediler. Hemşerimizin de,  Mut TSO’ na geri dönerek, ilçemizde sanayinin ve ekonominin gelişmesi için elinden ne geliyorsa yapacağını ve bu konuda bir çalışma yürüttüğünü söylemiştir.

   

 

   

       

 

                                                                                                               muthaberturu.com

Bu haber 3061 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Mut Haberleri

Okul yollarına yürümeye başladığımız

Okul yollarına yürümeye başladığımız Mut Sulama Birliği Başkanı Mehmet DOĞAN, Öğretmenler günü mesajı: Öğretmenler günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan...

DOĞAN'IN 10 KASIM MESAJI

DOĞAN'IN 10 KASIM MESAJI 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısı ile bir mesaj yayımlayan Mut Sulama Birliği Başkanı Me...

Hava Durumu

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.