HABER ARA


Gelişmiş Arama

Önemli Linkler

EN ÇOK OKUNANLAR

İŞTE DAVUTOĞLU'NUN ÖNÜNDEKİ SON ANKET!!!

İŞTE DAVUTOĞLU'NUN ÖNÜNDEKİ SON ANKET!!!

Tarih 20 Ocak 2015, 07:59 Editör

2014 yerel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini en yakın tahmin eden araştırma kuruluşu olan, MAK Danışmanlık Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali KULAT bir özel kanal'da katıldığı programda çok önemli açıklama ve değerlendirmelerde bulundu.

Mersin'de seçimlere 6 ay kala son durum  ve Ak Parti Mersin 'de kimler Miletvekili olarak görülmek istiyor? Soruları üzerinden çalışmayı Ak parti Genel Merkezi’ne sunan M. Ali Kulat, çalışmaları ile ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Programın ilk bölümünde 2014 yerel seçimleri ile ilgili çalışmalarını ve sonuçlarını değerlendirerek başlayan Kulat, CHP 'nin Macit Özcan'la kaybedeceğini, İstemihan Talay ile kazanma şansının çok yüksek olduğunu CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na sunduklarını belirtti. Burhanettin Kocamaz tercihi ile MHP'nin en iyi adayla seçime girdiğini belirten Kulat, 2014 seçimlerinden 5 ay öncesinde Kocamaz'ın kazanma şansı olmadığını, anketlerde Çağlayan ile Ak Parti'nin kesin kazanacağı yönünde eğilim olduğuna dikkat çekerek ''O dönem yapılan tüm çalışmalarda  Ak Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olrak kimi görmek istiyorsunuz sorunlarında Bakan Çağlayan 1.sırada, Mustafa Sever ise 2. Sırada çıkıyordu. Mustafa Sever'in açıklanması ve sonrasında ben şu yorumu yaptım. Ak Parti Mersin'de ilk kez  gerçek anlamda bir yerel secıme gıdıyor. Onceki adaylarla ilgıli çok degişik spekülasyonlar vardı ve hep yarışa dışarıdan başladı hatta giremedi. İlk kez bır aday yani Mustafa Sever toplumda bır karşılık buldu.'' dedi.

Mustafa Sever açıklandıktan sonra yapılan haftalık anket çalışmalarını değerlendiren Kulat ''İlk anda iyiydi. Sonra 17 Aralık mevzusu çıkınca ciddi bir dip yapma durumu oldu. Yaptığımız haftalık çalışmalara baktıgımızda sadece kendi anketlerimiz değil genel anlamda yapılan anketlerde 17 Aralık olaylarına rağmen toparladı ve ciddi bir noktaya çıkardı. Alınan oy oranına baktığımızda 284 bin oy aldı ki bu ciddi bir oy. ''

Yerel seçimlerde alınan oy ile Cumhurbaşkanlığı seçiminde alınan oyları değerlendiren Kulat ''Hemen bir örnek verebilirim kıyaslama anlamında. Yüzdelik karşılaştırma olarak Mersin, Adana’nın önüne geçti . Yani Mersin'de Mustafa Sever'in aldığı oy Adana'da Abdullah Torun'un aldığı oy Cumhurbaşkanlığı seçim yüzdesiyle kıyaslandığı zaman  Mustafa Sever'in durumu Cumhurbaskanlığı seçimindeki oya en yakın oydur. ''dedi.

Seçim sonrası süreci de değerlendiren M. Ali Kulat ''Öncelikle şunu söyleyeyim seçimi kaybeden adaylar çok fazla saha da olmuyorlar. Sonrasında bir kırgınlık yasıyorlar psikolojik olarak.  Secım kaybetmişsiniz sonuçta geçmış olsunlar kolay kaldırılamaz. Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında buraya geldiğimde Mustafa Sever yine sahadaydı bayramlarda, özel günlerde hep sahada olduğunu görüyorum. Mersin ölçeğine indiğimiz zaman sahada olan bazı kişiler var oldukça dikkat çekici olarak karşımızdalar. Mesela tantuninin isim babası Hacı Özkan, tabanda bir isim olarak Ak Parti'nin doğulu ve Güneydoğulu seçmenine hitap ediyor, ciddi anlamda halkın arasında dolaştığını gözlemliyoruz. Bunun dışında Ak Parti’nin özellikle Erdemli'de Alpaslan Gürgenç ile seçimi kaybetmesi tam bir trajedi oldu. Alpaslan Bey ciddi şekilde öndeydi son mitinge kadar. Çok rahat alınabilecek bişr yeri kaybetti ki oda yine 17 Aralık'ın bir sonucu oldu. Alpaslan Gürgenç,  Ak Parti'nin  hala da saha olan önemli bir isimi. Benim gözlemlerime göre Mustafa Bey ve Alpaslan Bey Ankara’da olmalarına rağmen çok sık geliyorlar Mersin’e.  Hacı Özkan zaten hep burada. Vatandaşda ciddi anlamda karşılığı olan isimler. Ak Parti’nin bu dönemde muhtemelen en dikkat etmesi gereken konu böyle adaylar olacaktır.

Ben demokrasiyi önemseyen birisiyim. Mesele Ak Parti meselesi değil ama iktidar Ak Parti olduğu için söylüyorum. Yani böyle bir durumda adaylar dışardan ithal olmamalı , ne zaman olabilir bu mesela Genel Başkan'ların kontenjanları vardır ,yıllar önce Tansu Çiller'in ortaya attığı Türkiye Milletvekilliği gibi… Bazı isimler var onları bir yerlere koyması gerekiyor Genel Başkanların. Bu isimleri ya doğdukları memleketlerine koymalı ya da partilerin metropol kabul ettiği şehirlerde olmalı. Yani İstanbul, Ankara İzmir gibi yerlerde olmalı.''diyerek açıklamalarını sürdüren Kulat Mustafa Sever ,Hacı Özkan ve Alpaslan Gürgenç'in Mersin 'de en çok milletvekili olarak görülmek istenen tabanda karşılığı olan isimler olarak öne çıktığını ifade etti.

Bu haber 1145 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyasi Haberler

Turgay Özdemir de CHP İlçe Başkanlığı için adaylığını açıkladı.

Turgay Özdemir de CHP İlçe Başkanlığı için adaylığını açıkladı. “KOLTUĞA YAPIŞMAM.” Atatürk’ün kurduğu CHP’nin, çok köklü bir kitle partisi olduğunu dile getiren Özdemir, “Geçm...

ilçe kongreleri 8 Şubat'ta

ilçe kongreleri 8 Şubat'ta Mersin’de CHP’nin merkez Yenişehir ve Toroslar ile Tarsus, Gülnar ve Mut ilçe örgütleri görevden alındı. CHP Mersin...

Hava Durumu

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.